Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat


Tävlingsresultat från Nordiska mästerskapen på Sorö 2-3 juli 2011

  

  Damer senior Nordisk mästerskap Fyrskuller

1. Sverige ( Anna Malvina Svennung, Charlotte Andersson, Veronika Karlsson och Carin Andersson) 7:28,70

2. Norge, 7:32,81

3. Danmark, 7:33,86

(Sverige Nordiska mästare)

Damer senior Nordisk mästerskap Dubbelskuller

1. Danmark

2. Sverige ( Anna Malvina Svennung och Charlotte Andersson)

3. Norge

(Danmark Nordiska mästare)

 

 

Tävlingsresultat från Svearodden 12 mars 2011 
Damer senior, öppen klass

1. Anna Malvina Svennung, Norrtälje, 7:00:5

2. Filippa Kärrfelt, SPIF, 7:16:2

3. Charlotte Andersson, Avesta, 7:26:9

(Anna Malvina totalsegrare i Svenska inomhuscupen.)

Herrar master, 50-59 år

1. Robert Vigert, Stockholms RF, 3:09:2

2. Dag Wiklander, Rote 87, 3:13:9

3. Holger Karlström, Norrtälje roddförening, 3:35:6


Tävlingsresultat från Halmstad Indoor Challenge 4 december

Damer senior öppen klass

1. Anna Malvina Svennung, Norrtälje roddförening, 7:08:7

2. Veronika Karlsson, Strömstad roddklubb, 7:10:1

3. Charlotte Anderson, Avesta roddklubb, 7:36:2

Herrar senior master 50-59 år (1000 meter)

1. Klaus Runge, Lilla Edets roddklubb

2. Holger Karlström, Norrtälje roddförening

3. Ersin Hergül, Halmstad gymnastik och roddförening 

Herrar motion öppen klass (2000 meter)

1. Tord Thyberg, ACS

2. Holger Karlström, Norrtälje roddförening

 

Tävlingsresultat från Österreichischen Ruderverbandes Langstreckentest, 6km am Neue Donau, 13 november 2010

1:a plats: Anna Malvina Svennung, Wiener Ruderklub Donau (Norrtälje roddförening)

2:a plats: Magdalena Lobnig, VST Völkermarkt

3:e plats Katarina Lobnig, VST Völkermarkt

 

Tävlingsresultat från SM på Ryrsjön (Lilla Edet, Trollhättan) 3-5 september 2010

2:a plats: Anna-Malvina Svennung (1x, 2 km)

 

Tävlingsresultat från Distanskapprodden den 28 augusti 2010 (14 km), arrangör: Vaxholms Roddförening

1) Vaxholms roddförening - Lag Fogelström 1:07:48

2) Akademiska roddföreningen - Lag Qvarnström 1:08:00

3) Vaxholms roddförening - Lag Börjesson 1:12:32

4) Hammarby roddförening 1:13:24

5) Norrköpings roddklubb 1:15:47

6) Norrtälje roddförening 1:17:20 (Holger Karlström, Petter Ljungström, Tony Bringemo, Joakim Oskarsson, cox: Carl Naumburg)

7) Akademiska roddföreningen - Lag Miller 1:17:23

8) Stockholms roddförening 1:19:41

 

Tävlingsresultat från Rådaregattan 14-15 augusti 2010

1:a plats: Anna-Malvina Svennung (1x, 2 km)

1:a plats: Anna-Malvina Svennung och Isabella Niss (Brudpiga RK), 2x, 2 km

 

Uppdaterad: 2011-07-06 11:09
Skribent: Robert Beronius

 

 IMG_7070

Detlev Seyb

Postadress:
Norrtälje RF - Rodd
Petter Ljungström, Tomta-Ekevägen 92
76175 Norrtälje

Besöksadress:
Vargheden
76140 Norrtälje

Kontakt:
Tel: 0703-627339
E-post: This is a mailto link

Se all info